Drenaj

Drenaj

Firmamız drenaj sistemleri projelendirilmesi ve uygulanması konusunda da sizlere hizmet verebilmektedir.

İstanbul ve civarının toprak yapısı genellikle ağır balçık (killi balçık) ve killi topraklardır. %50 den fazla kil ihtiva ederler. Bu tip topraklar çok fazla su tutan geçirgenlikleri az güç ısınan geç tava gelen topraklardır. Tarım toprakları olarak uygun olmakla birlikte bahçe ve çim saha uygulamalarında tercih edilmezler. Sık basılan çim yüzeylerin 0-15 cm de sıkışarak kompaklaşmasına neden olur. Bu durum köklerin yeterince hava ve su almasını engeller ve bitki gelişimini zayıflatır. Killi topraklarda fidanlar için açılan dikim çukurlarının geçirimsiz bir çanak halini alması kaçınılmazdır. Bu çanaklarda biriken ve deşarj olmayan su nedeniyle hava alamayan ve durgun suya maruz kalan kökler çürür ve bitki ölür. .

Bu durumun önlemek için bahçede iyi çalışan bir drenaj sistemi yapılması olmazsa olmazdır. Drenaj sistemi ile toprak içindeki fazla su sağlıklı bir şekilde tahliye edilecek ve bahçe yüzeyinde su birikmesi sorunu yaşanmayacaktır.

Çatı bahçelerinde ise drenaj sistemi bir tercih değil bir zorunluluktur. Biz Tekirdağ Peyzaj ve Otomatik Sulama Sistemleri olarak yeni geliştirilen ürünleri yakından takip etmekte ve bunları uygulamalarımızda deneyip olumlu sonuçlarını gördükten sonra müşterilerimize tavsiye etmekteyiz.